Pracownia krawiecko-gobeliniarska

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

W pracowni krawiecko-gobeliniarskiej prowadzone są zajęcia z zaradności życiowej: prasowanie, reperacja odzieży, nauka i doskonalenie technik wyszywania i haftowania, wykonywanie przedmiotów użyteczności codziennej: fartuszki i rękawice kuchenne, poduszki, zasłonki i firanki, serwetki , broszki dekoracyjne z filcu oraz materiałów ozdobnych. szyte są  zabawki i maskotki – szmacianki. Na drutach dziergane są skarpety, rękawiczki, kapcie i kamizelki. Przygotowywane są kostiumy do przedstawień, wykonywane są ozdoby świąteczne oraz dekoracje pomieszczeń. 

W pracowni tej wykonywana jest również technika tkania na krośnie. Zastosowanie w pracy techniki gobelinu pozwala na wykorzystanie naturalnych materiałów tkackich (sznurek, ścinki wełny, skrawki materiałów, skóry itp.) do tworzenia makatek przy użyciu krosna tkackiego. W trakcie tworzenia prac uczestnicy ćwiczą sprawność rąk, rozwijają zdolności manualne, precyzję ruchów, wytrwałość i skupienie uwagi na wykonywanej czynności. Tkanie makatek jest pracochłonnym procesem twórczym i wymaga bardzo dużej precyzji.

Pracownia krawiecko-gobeliniarska obejmuje także naukę obsługi maszyn krawieckich. W zajęciach uczestniczą osoby o zróżnicowanym stopniu niepełnosprawności. W pracowni krawiecko - gobeliniarskiej wykorzystuje się następujące techniki i formy pracy:

- wykonywanie ściegów i szwów ręcznych,

- drobne naprawy i przeróbki odzieży,

- przyszywanie elementów wykończeniowych i dekoracyjnych: cekiny, koraliki, aplikacje, itp.,

- robótki szydełkowe i na drutach rzeczy użytkowych jak: skarpety, kapcie, kamizeli.

Uczestnicy zajęć  uczą się także, jak właściwie obsługiwać żelazko, dobierać nici do różnych rodzajów i kolorów tkanin, uczą się obsługi maszyn do szycia a także sposobów konserwacji odzieży.