Pracownia kulinarna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Pracownia kulinarna jest ulubionym miejscem wszystkich uczestników. Na zajęciach prowadzony jest trening zaradności życiowej z zakresu przygotowywania posiłku, dbania o czystość i porządek w swoim otoczeniu, przygotowywanie i przechowywanie przetworów oraz mrożonek a także umiejętne ich wykorzystanie podczas przyrządzania posiłku. Zajęcia prowadzone są pod okiem instruktora z wykorzystaniem niezbędnego sprzętu gospodarstwa domowego. W ramach pracowni kulinarnej przygotowywany jest posiłek dla wszystkich uczestników według wcześniej przygotowanego jadłospisu .Zajęcia kulinarne uczą uczestników samodzielności w dziedzinie zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych. Wpływają korzystnie na samopoczucie, wzmacniają poczucie własnej wartości i wiarę w swoje możliwości.W pracowni kulinarnej uczestnicy:

 

- dbają o czystość i porządek w pracowni oraz jadalni a także zapoznają się z asortymentem i zasadami stosowania środków czystości.

- nabywają i rozwijają umiejętności posługiwania się sprzętem AGD: kuchenka gazowa, piekarnik elektryczny, kuchenka mikrofalowa, robot kuchenny, frytkownica, gofrownica,  maszyna do wypieku chleba

- zapoznają się z zasadami prawidłowego przechowywania żywności , sprawdzaniem terminów przydatności do spożycia produktów i gotowych wyrobów

- nabywają umiejętności korzystania z przepisów kulinarnych ,

- poznają zasady racjonalnego odżywiania się.

- wykonują wstępną obróbkę produktów tj. mycie i obieranie jarzyn, owoców, warzyw

- poznają techniki i organizację pracy przy wypieku ciast

- uczą się estetycznego nakrywania do stołu, dekoracji potraw oraz zasad zachowania się przy stole podczas spożywania posiłków, przygotowywania posiłków na specjalne okazje (wigilia, imieniny uczestników i inne imprezy okolicznościowe)

- rozwijają  umiejętności wzajemnej współpracy i pomocy w trakcie pracy na pracowni kulinarnej

 

Raz w tygodniu uczestnicy biorą również udział w zakupach artykułów spożywczych niezbędnych do przygotowania posiłku. Pod okiem terapeuty zajęciowego dokonują zakupów ze szczególnym uwzględnieniem cen, terminów przydatności, zapoznania się z informacjami o danym towarze, poprzez czytanie instrukcji na ulotkach i opakowaniach.